Volný čas

NÁHRADNÍ BABIČKA JARMILA FIALOVÁ: MÁM RÁDA VÝZVY A NEVZDÁVÁM SE čům i dětem a pracuje na tom, aby i oni věřili mu. Důležité je být trpělivá, odolná a důsledná. Já mám navíc výhodu, že mám kamarádku psycholožku, jejíž rady jsem ve složitějších případech ráda využila.

Jak vstup do rodiny probíhá? Babička vyplní pro Centrum pro rodinu a sociální péči dotazník, stejně tak vyplní dotazník i rodina. Následně se s rodinou sejdeme a oni si řeknou svoje požadavky a také bližší informace o dětech. Pak dojde na setkání s dětmi, kde se vzájemně oťukáváme a zkoušíme, jestli si sedneme, nebo ne. A pokud vše vypadá dobře, začíná už pravidelná služba.

Jak dlouho sžívání rodiny s babičkou trvá?

Do projektu Trojlístek je Jarmila Fialová zapojená od jeho počátku v roce 2012. Náhradní babičkou už byla dětem ve třech rodinách. Pochází z vícečlenné rodiny, kde se jako nejstarší starala o mladší sourozence. Jednat a vycházet s lidmi ji naučilo i její původní povolání stavební inženýrky, kdy dělala mimo jiné i dozory na stavbách. Pomáhala od plenek až do dospělosti vychovat vlastního, dnes už dvacetiletého, vnuka a teď svoji péči, pozornost a lásku věnuje dětem v roli náhradní babičky. Má ráda živější činorodé děti, vodí je na kroužky, cvičí s nimi na klavír, dohlíží na přípravu do školy, nebojí se s nimi vyjet na kolo nebo brusle.

Proč jste se rozhodla starat o cizí děti? Mám kamarádky, které se mě ptají stejně. Ale než bych seděla doma a přemýšlela třeba o svých potížích, raději chci být užitečná. Nechci, aby děti trpěly a citově strádaly, snažím se, aby měly pozitivní lidský příklad a vyrostly z nich dobří lidé. Přispívat k tomu mě těší a pomáhá mi to prožívat veseleji a plněji důchodový věk.

Jaké vlastnosti by babička měla mít? Ze začátku je dobré, když je člověk pokorný, respektuje novou rodinu, důvěřuje rodi-

Většinou to bývá tak půl roku, ale stalo se mi, že to trvalo i více než rok. Naštěstí jsem typ, který má rád výzvy a nevzdává se. Ono je potřeba si uvědomit, že služba je sice velkou pomocí pro rodinu, ale ta babičku pouští do svého soukromí. Dostane klíče od domu a má přístup téměř všude, opravdu jako by byla součástí rodiny, což pro ně nemusí být vždy snadné.

Jaká byla vaše první rodina? Starala jsem se o holčičku, která chodila do školky a chlapec do druhé třídy. Dlouho jsem získávala důvěru holčičky, která měla problém s tím, že přestože v domě bydlí jejich vlastní babička, dostala ještě jednu další. Trvalo skoro rok, než jsem si ji získala. Chlapec byl přizpůsobivější, moc se nechtěl a neuměl učit, tak to pro mě byla výzva. Naučili jsme se dodržovat režim a výsledky ve škole měl hezké. Dokonce jsme jednou dostali pochvalu od paní učitelky matematiky, kdy jsme se dohodli na vypracování nepovinného úkolu a paní učitelka do sešitu červeně napsala: „Takovou babičku bych chtěla taky.“ Tak to mě potěšilo a navíc bylo vidět, že i chlapec to oceňuje a přispělo to k našemu velmi pěknému vztahu. Setkávám se s nimi doteď, hlavně s maminkou mám přátelský vztah, kdy se scházíme a povídáme si, a cením si i toho, že jsem jí mohla být nápomocná ve složitých situacích, které nastaly, když se s manželem rozváděli. Takže ukončení „služebního poměru“ nemusí vždycky znamenat konec setkávání a vzájemné podpory.

22 | Zpravodaj městské části Brno-střed | prázdniny 2019

Podaří se vždy navázat takový úzký vztah? Mně se to zatím podařilo pokaždé. Ve druhé rodině jsem se starala o dvě prima šikovné, činorodé děti a teď už třetím rokem pomáhám rodině se dvěma holčičkami. Ty byly pro mě prozatím asi největší oříšek. Mají sedm a osm let, jsou osvojené, romského původu, velmi živé a temperamentní. Navíc je rodina dvojjazyčná, tatínek je Američan. Zjednat si u holek respekt stálo hodně úsilí a času. Teď už ale společně slavíme narozeniny, svátky, chodím na jejich vystoupení ve školkách, školách, s maminkou si voláme a svěřujeme se se svými plány na dny volna. A třeba když jsem před rokem a půl nečekaně onemocněla a musela na operaci, přišli mě do nemocnice navštívit, i když to pro ně byla komplikace a museli narychlo zajišťovat hlídání dětí. Je to zkrátka mnohem víc než jen pracovní vztah. Marta Vojáčková

■

TROJLÍSTEK SBLIŽUJE GENERACE DÍKY BABIČKÁM Cílem projektu Trojlístek je podpora rodiny, navázání vztahu mezi dítětem a ženou zralého věku, která doplní domácí zázemí a v ideálním případě se stane dalším členem rodiny. Náhradní babičky mohou zastoupit vlastní babičku, která již nežije, bydlí daleko, nebo se s vnoučaty nestýká ze zdravotních či jiných důvodů. Dalším pozitivním vlivem služby je usnadnění návratu na trh práce rodičů a současně vytvoření pracovních příležitostí pro nezaměstnané ženy. Cena za službu péče o děti je nižší než v komerčním prostředí, což rodičům umožní zvát náhradní babičku domů častěji. Projekt realizuje Centrum pro rodinu a sociální péči, které sídlí na Biskupské 7. Více informací o službě najdou zájemci z řad rodin i náhradních babiček na www.trojlistek.com nebo telefonním čísle 542 217 464. Městská část Brno-střed projekt podporuje vzhledem k výsledku Auditu familyfriendlycommunity, ze kterého vzešla potřebnost této služby.